58G

rap

Čas a místo vystoupení na Zámostí:
8. června 2024 22:30 - 23:30 | Taneční scéna

Přijde vám, že v domácí rapové špičce se točí hrstka jmen, které jen opakují už jednou řečené? Jihlavský kolektiv 58G před dvěma lety důrazně rozrazil stagnaci panující na české scéně. Přišel se soundem, do něhož přetavil špínu jihlavských ulic i lásku k aktuálním trendům v rapu a po zásluze získal pozornost fanoušků.

„Jedno jestli grime, UK garage, drill nebo trap“ definují rappeři Doktor a TK27 v skladbě Kapuce a čepice žánrové rozkročení 58G napříč současným rapovým spektrem. Píseň vyšla na debutové mixtape 58tape vol. 1 v létě 2020 a zapůsobila jako blesk z čistého nebe. TK27 byl do té doby známý spíše jako fotbalový záložník FK Teplice. Na mikrofonu debutoval dva roky předtím ve skladbě Off Season rapperů Cashanovy Bulhara a Labella, která způsobila pozdvižení ve fotbalových kruzích.

Za svůj debut získali 58G hudební cenu Vinyla v kategorii Objev roku, následná 58 Tape Vol. 2 se už ve stejných cenách ucházela o Album roku. Netrvalo dlouho a beatmaker Humla se rychle vyšvihl mezi absolutní špičku domácích producentů, podobně nahoře se už pohybují i jeho parťáci s mikrofonem. 58G ale hostovačkami neplýtvají, drží se své uzavřené crew a pomalu si budují výsostnou pozici mimo zavedené struktury domácího rapu. Jsou jiní a nestydí se za to. Na podzim 2022 vydali 58G debutové album “City park”, které jen potvrzuje jejich velmi pevnou pozici na scéně.