Doprovodný program

Úsměvy smutných mužů

Úsměvy smutných mužů
pátek 15:00 - 16:45 | Kino Pasáž


Úsměvy smutných mužů
přiblíží příběhy úspěšných chlapů, kteří se přes dno lahve dostali na samotné dno života. Na dno, odkud vede už jen cesta vzhůru. Na válečné stezce s chlastem potkává Josef třeba Honzu, bývalého reprezentanta v triatlonu a účastníka nejtěžšího závodu světa – Ironmana. Úředník a geniální matematik Milan zase věří, že je vyslancem z vesmíru. Někoho zradila žena, někdo hrál v německém gay pornu a svůj příběh má i Tomáš, který zašel ve vztahu se svou nevlastní dcerou až příliš daleko. Všichni z různých důvodů chlastali ve velkém stylu první ligu, někdo sám doma jiný jako tahoun v hospodě. Pod dohledem přísné primářky a v pevném režimu teď společně poznávají, jak lehké bylo opojnému alkoholu propadnout a jak naopak těžká je cesta ze závislosti ven. Ze závislosti už ale cesta ven nevede, jediná šance je nahradit alkohol něčím jiným. Co takhle uběhnout maraton?(Bonton­film) 

odkaz na film na ČSFD

Zdeněk Lyčka - Řeky tří moří Labe - Dunaj - Odra

Zdeněk Lyčka
pátek 17:00 - 19:00 | Městská knihovna v Třebíči


Vyprávění z cest na kajaku u s PhDr. Zdeňkem Lyčkou, bývalým velvyslancem v Dánsku a Grónsku. 

„Labe“  bude první částí z trilogie o sjíždění tří evropských řek na kajaku Labe-Dunaj-Odra. 

Od 17. 5. do 28. 6. 2019 bude instalována výstava fotografií z těchto výprav. 

Putovní výstava nejzajímavějších fotografií z Labe, Dunaje a Odry vznikla z trilogie vodáckých cestopisů vydaných nakladatelstvím Argo: Na kajaku z Prahy do Severního moře (2015), Na kajaku z Černého lesa do Černého moře (2017) a Na kajaku ze severní Moravy na Balt (2019). Autor textů a většiny fotografií Zdeněk Lyčka si splutím těchto tří řek splnil cíl doplout na mořském kajaku z Česka či bývalého Československa do tří okolních moří – Severního, Černého a Baltského, a byl to pro něj jedinečný zážitek. Každá řeka má svá specifika a své jedinečné kouzlo, pro které stojí za to překonat desítky peřejí, zdymadel, přehrad a plavebních komor, často v nesnesitelné výhni nebo na-opak v průtrži mračen, silném protivětru a vysokých vlnách od projíždějících parníků a nákladních kontejnerů, vydržet nálety milionů komárů a poznat lidi, kteří kolem ní žijí.

2. část: Dunaj, 1. 10. 2019, 17:00
3. část: Odra, 14. 11. 2019, 17:00

Zámostí v Modrém - světla, efekty a atmosféra

Zámostí v Modrém
pátek 20:00 - 0:00 | Zámostí v Modrém

sobota 20:00 – 0:00 | Zámostí v Modrém

Hudba v ulicích

Hudba v ulicích
pátek 21:30 - 22:30 | Zámostí v Modrém

sobota 21:30 – 22:30 | Zámostí v Modrém 

The TROSKY esemble
Trosky vznikly rozpadem někdejšího velkého akordeonového souboru ZUŠ Třebíč pod vedením Mgr. Dany Fialové. Šlo to tak říkajíc od desíti k pěti – až jsme zbyli čtyři, jenže to už nám bylo málo, tak jsme opět v pěti. Nehledě na nízký počet, náš vroucí zápal pro hudbu přetrval a v současné době náš repertoár ve své pestrosti sahá od renesance až do současnosti. Co se nám líbí, to hrajeme. Důležité je pro nás, aby hudba posluchače nenudila a aby ho dokázala strhnout stejně jako nás.

Tentokráte zavítáme na Zámostí v modrém již po třetí.

Těší se na Vás:
Alena Marie-Bernadetta „Alimír“ Láníková @lanikovaa
Pavel Filip Neri „Pavlista“ Saitl
Daniel Josef „Ježek-Jožek“ Chytka @danielchytka
Jan Viktor „Vikiryáš“ Novotný @in_johny
František Ignác „Fíďalka“ Dolíhal @f.i.dolihal98

Elkesar
Jmenuji se Jakub, ale když hraji na ulici tak si říkám Elkesar. Mám rád experiment a tvorbu tady a teď. Hudba, kterou tvořím se inspiruje daným místem, časem a lidmi, kteří jdou zrovna okolo. Mým hlavním nástrojem je elektrická kytara a spousta efektů, které mi dovolují vytvářet dynamické hudební krajiny a příběhy. Na Zámostí svou hudbu propojím se svou partnerkou Zuzanou, která se postará o vokální improvizaci a bubenický základ.

Mari
hraje jak vlastní tvorbu napříč různými žánry, tak písně převzaté, které jí jakýmkoli způsobem oslovily. Doprovodem jí bývá kytara a kolemjdoucí lid.

Lukáš Krupička
Je mu 21 let a hraní zkrátka miluje! Studuje na konzervatoři v Brně harfu, teď ovšem vytáhne do ulic židovského města elektrickou kytaru a rozezní svých 6 strun v rockovém duchu, jak to má rád. 

Nauschnicne
to je experimentální, improvizační, nepravidelně zkoušející a stále se hledající duo, které ještě pořád neví, co vlastně bude hrát. Adam Caha a Petr Stupka jsou sice v běžném hudebním životě hráči na klasické nástroje, ty zde však nehledejte.

Aira Zoe – Vrstvy 
Hlas, struny, minibicí a Hermínčiny klávesy. (bicí a klávesy – Luděk Konečný)
v pátek v přední synagoze 

Aira Zoe – Folk- elektro
(cajon, djembe, drum pad – Jiří Dobrovolný)
v sobotu v přední synagoze

King Skate

King Skate
sobota 11:00 - 12:30 | Kino Pasáž


Přilepit se k betonu. Vysvištět prostorem. Mít to všechno v pohybu. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. let něco úplně jiného, úplně nového. Láska na první pohled. Nekonečnej mejdan. Adrenalin. Kultovní postavy českého a světového skateboardingu v příbězích zlámaných kostí, nezlomných přátelství a divoké jízdy za svobodou uprostřed komunismu.(Ae­rofilms)

odkaz na film na ČSFD

MINT Market

MINT Market
sobota 11:00 - 19:00 | Žerotínovo náměstí


MINT market se tentokrát spojil s festivalem Zámostí…

Těšte se na více než čtyřicet prodejců s pestrou nabídkou svěží módy, šperků, designu a gastronomie. Přijďte si vychutnat příjemnou atmosféru a pořídit si kvalitní český design.

FB událost

kytarový workshop Elkesar

kytarový workshop Elkesar
sobota 11:30 - 12:30 | Zadní synagoga

Workshop kytarové efekty.

Hrajete na kytaru? Výborně! Na tomto workshopu se totiž budete moci seznámit s mnoha kytarovými efekty, které znatelně rozšíří výrazové a zvukové možnosti vašeho nástroje a je jedno zda hrajete na kytaru elektrickou nebo akustickou.

Za tu dobu co hraji, jsem již vyzkoušel bezpočet kytarových efektů a rád se s vámi podělím o své zkušenosti. Na workshopu vám nejprve vysvětlím jaké druhy efektů existují, jak se správně zapojují a využívají. Chybět nebudou ani názorné ukázky. A samozřejmě pak pro zájemce bude možnost si efekty i vyzkoušet.

Pokud nám zbude čas, rád bych si pak s vámi udělal JAM. Proto bubny a nástroje sebou.


Těším se na vás.

Hudební dílna

Hudební dílna
sobota 11:00 - 11:45 | Malá scéna

sobota 15:30 – 16:15 | Malá scéna

Naše kouzelná hudební dílna vás přenese na Planetu hudby, kde zažijete neslýchané. Setkáte se s neobvyklými hudebními nástroji, na které se budete moci zahrát, stanete se významnými skladateli uměleckých děl nebo se proměníte v tanečníky, jež se budou snažit rozveselit mrzutého krále planety. To vše pod vedením Petry Slavíkové. 

Aktivity pro děti - tvořivá dílna, koskoviště, pískoviště a živá zvířátka

Aktivity pro děti
sobota | Malá scéna

od 11.00 do 18.00

Přijďte si pohladit živá zvířátka (kozy a kůzlata od 11.00 do 15.00), 

A během celého sobotního dne bude připravena pro dětské návštěvníky tvořivá dílna. Přijďte si vyrobit jednoduchý hudební nástroj z nenáročného materiálu či uplácat něco z domácí plastelíny. Tvoříme, recyklujeme, bavíme se.

Nebude-li probíhat zrovna žádný program na Malé scéně, můžete si zpříjemnit čas hrou. Kdy jste naposledy skákali gumu či kreslili na tabuli? Což takhle velké mikádo nebo hudební pexeso, poznáte hudební nástroje? Prťata potěší pískoviště. Ty méně aktivní pak prostor na odpočinek.  

Čtení Zámosťáků - Ať žije Pepan!

Čtení Zámosťáků
sobota | Malá scéna

Vždy těsně před programem 
11:00, 12:30, 13:30, 15:30 a 16:30

Po loňském úspěchu na Malé scéně opět čteme dětem. Pořadatelé se na vás těší s knížkou Ať žije Pepan! Večerníčky z doby kamenné od Jiřího Žáčka…

“Mnozí vypravěči, kronikáři a historikové s oblibou hovoří o prvních lidech na Zemi a zapomínají dodat, že to nebyli žádní neznámí lidé, nýbrž naši prapředkové Pepan s Madlou.” (Jiří Žáček)

Jeden svět na Zámostí - Dobré zprávy + Volání divočiny

Jeden svět na Zámostí
sobota 12:00 - 13:30 | Městská knihovna v Třebíči

Dobré zprávy – info o filmu
Důchodce Petr Černý je známou tváří. Sedm let moderoval vysílání České nezávislé televize − jedné ze stálic české dezinformační mediální scény.

+

Volání divočiny – info o filmu
Příběh chlapců školního věku s problémovým chováním. Pocházejí z komplikovaného rodinného zázemí a nad jejich osudem visí otazník v podobě ústavní péče.

Divadlo Jabada - Pohádka O kohoutkovi a Slepičce

Divadlo Jabada
sobota 12:30 - 13:15 | Malá scéna

Dvě tetky jdou na trh, jedna chce prodat kohouta, druhá slepici. Aby si ukrátily cestu, na chvilku se zastaví a vypráví pohádku…

Divadelní představení pro nejmenší, které ovšem potěší i větší rarachy, dospělé pobaví. Divadelníci hrají v klasických krojích. 

Taneční skupina Natálie Buriánové - v rytmu Street Dance

Taneční skupina Natálie Buriánové
sobota 13:30 - 14:15 | Malá scéna

Natálie vystudovala taneční obor na univerzitě ve Velké Británii a po návratu do Třebíče se rozhodla založit vlastní taneční skupinu.

Ve svých choreografiích se věnuje převážně stylu street dance, ale obohacuje ho o prvky výrazového tance a jazzu. Děvčata vyhrála už řadu soutěží a pro Vás si připravila ukázku některých svých choreografií, které si budete moci následně s nimi i vyzkoušet.

Hlaváč & Co.

Hlaváč & Co.
sobota 21:00 - 22:00 | Nádvoří u restaurace La Fabrika

třebíčská hudební legenda

Pěvecký sbor Campanella

Pěvecký sbor Campanella
sobota 13:30 - 14:30 | Zadní synagoga

Koncert pěveckého sboru Campanella pod vedením Mgr. Drahomíry Chaloupecké

Magnis - Ohňová show

Magnis
sobota 22:00 - 22:30 | Zámostí v Modrém

u lípy na nábřeží

Už tradičně pro vás v židovském městě vystoupí ohnivá skupina Magnis. Třebíčská parta, která své show předvedla na půlce Světa se letos představí s úplně novou fireshow. V kulisách starého města dostává jejich vystoupení vždycky neskutečnou atmosféru, tak si ho nenechte ujít!

Muzeum Vysočiny Třebíč - prohlídky expozic

Muzeum Vysočiny Třebíč
pátek 9:00 - 17:00 | zámek Třebíč

sobota 9:00 – 17:00 | zámek Třebíč

V rámci festivalu můžete navštívit také Muzeum Vysočiny na Třebíčském zámku. S platnou vstupenkou (páskou), získáte 50% slevu na prohlídky expozic.

Informace o plném vstupném a otervírací době

IMPRA

IMPRA
sobota 18:00 - 19:15 | Zadní synagoga

Impra po roce vyjíždí na své další turné!

Absolutní herecká improvizace ve vybraných městech ČR a jedním z nich je Třebíč.

Herci Hanny Firla, Ondřej Král a kytarový mág Igor Ochepovsky tvoří každé představení, včetně všech jeho složek, až přímo na jevišti.

FB událost

 

Na starých a slabých motorkách na Ukrajinu

Na starých a slabých motorkách na Ukrajinu
sobota 13:30 - 15:30 | Hudební scéna Na Trumpetce

Promítání a vyprávění z 1. ročníku nevšedního závodu na starých a slabých motorkách vám dá ochutnat to nejlepší z desetidenní cesty z Třebíče do Koločavy. 1000 kilometrů napříč slovenskými horami a rozbitými ukrajinskými silnicemi do zapadlého srdce Zakarpatské Ukrajiny, to všechno je Zakarpatská 1000.

v sobotu 8.6. od 21.30 do 22.30 pak můžete shlédnout fotky z cest v rámci projektu Zámostí v Modrém.


FB Piknikova klubu

Slovenský divadelní soubor Slúchadlo - Deti zo stanice ZOO

Slovenský divadelní soubor Slúchadlo
sobota 16:00 - 17:30 | Zadní synagoga


DS Slúchadlo je nesúrodý súbor, ktorý sa skladá z veľa dievčat a málo chlapcov.

Prevedie vás svetom feťákov, v ktorom človek kvôli droge spraví takmer všetko. Stráca svoju podstatu a zisťuje, čo je to ľudská banalita. Zažijete trip do 70-tych a 80-tych rokov minulého storočia, kedy sa v Berlíne rozšírila feťácka scéna.

Príbeh tohto obdobia spracovala Christiane F. v knihe My deti zo stanice Zoo. Hravosť, vtip, absurdita. To sú prvky, ktorými režisér Šimon Spišák tvorí tento divadelný svet.
Predstavenie má odporúčanú vekovú hranicu 18+.

Réžia: Šimon Spišák

Účinkujú: Kristína Šimková, Viktória Anna Lesayová, Veronika Verešová, Adela Dukátová, Dominika Kuchynková, Martina Kertézsová, Natália Častová, Alica Cvečková

FB stránka souboru

Návštěva Památek

Návštěva Památek
pátek 9:00 - 18:00 | Po celém městě

sobota 9:00 – 18:00 | Po celém městě

Bez platné vstupenky na festival se platí běžné vstupné.


Zámecký areál
je volně přístupný

Zámecký areál v místě benediktinského kláštera je inspirací pro milovníky historie. Valdštejnský zámek, bazilika sv. Prokopa, předzámčí, zámecká ledovna, severní příkop i bylinková zahrádka. Vše naleznete na jednom místě, kterým prochází duch dávných časů, prolínající se s jedinečnou krásou současnosti… 


Bazilika sv. Prokopa
Prohlídka baziliky každou celou hodinu (kromě poledne)
Doporučujeme si prohlídku předem domluvit. 
tel. 777 746 982, 568 610 022
Poslední prohlídka hodinu před zavírací dobou!

Otevřeno:
pátek 9.00–15.00
sobota 13.00–17.00

Klenotem mezi místními památkami je trojlodní románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. Skvost středověkého stavitelství byl pro svou architektonickou jedinečnost v roce 2003 zapsán společně s židovskou čtvrtí a Židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Židovská čtvrť
je volně přístupná

Připomínkou dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči zůstala ojedinělá čtvrť, která se řadí mezi urbanisticky nejzachovalejší v Evropě. Židovské město získávalo svou tvář po dobu několika staletí. Úzké uličky, průchody, prampouchy, verandy a balkony vytvářejí jedinečný ráz území… 


Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera
pátek 9.00 – 17.00
sobota 9.00 – 17.00

Zadní synagoga byla postavena kolem roku 1669. Interiér zdobí výmalba z počátku 18. století, která se řadí k nejkrásnějším barokním výmalbám na Moravě. V jejím sousedství byl před rokem 1798 vystavěn dům, který byl po rozsáhlé rekonstrukci upraven na židovské muzeum, dnes známé jako Dům Seligmanna Bauera. 


Židovský hřbitov
je volně přístupný

pátek 9.00 – 18.00
sobota 9.00 – 18.00

Jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice byl jako součást židovské čtvrti v roce 2003 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nachází se na severním svahu kopce Hrádku a z židovské čtvrti k němu vede klikatá vozová cesta.


Městská věž
pátek 10.00 – 12.00, 13.00 – 18.00
sobota 10.00 – 12.00, 13.00 – 18.00 

Pětasedmdesát metrů vysoká dominanta historického jádra, spojená s průčelím kostela sv. Martina, se historicky váže k období roku 1335, kdy markrabě Karel, pozdější český král a římský císař Karel IV., povolil Třebíči řídit se normou městského práva.


Vodojem Kostelíček – rozhledna
pátek 10.00 – 17.00
sobota 10.00 – 17.00

Železobetonová stavba umístěná nad městem na Strážné hoře u Kostelíčku, v nadmořské výšce 480 m n. m., se začala stavět v roce 1936. 

Vše najdete přehledně v naší mapce

Trabantem tam a zase zpátky

Trabantem tam a zase zpátky
sobota 13:00 - 15:00 | Kino Pasáž


Velká cesta kolem světa končí! Poslední výprava uzavírá cesty žlutých trabantů napříč kontinenty ve velkém stylu. V týmu tentokrát není žádná žena a putování smečky mužů v čele s cestovatelem Danem Přibáněmnabírá často divoké obrátky. Žlutý cirkus jede z Indie až domů. Překonává Himaláje i diktatury, láme výškové rekordy i prchá před policií. Přestože jde mnohokrát do tuhého, mezinárodní česko-slovensko-polská posádka bojuje se všemi nástrahami s černým humorem, sebeironií a občas na hraně politické korektnosti. FilmTrabantem tam a zase zpátky definitivně dokazuje, že není třeba drahých terénních vozů, aby člověk projel celý svět a zažil jeden z nejdojemnějších návratů.(Aero­films) 

odkaz na film na ČSFD

Výstava Open Performance

Výstava Open Performance
pátek 9:00 - 17:00 | Galerie Tympanon - Třebíčský zámek

sobota 9:00 – 17:00 | Galerie Tympanon – Třebíčský zámek

Přátelé umění, tvorby a Zámostí,
zveme vás na výstavu, kterou pořádáme již čtvrtým rokem. Výstava obsahující obrazy a jiná umělecká díla (nejen) třebíčských umělců bude probíhat 17.5. – 7.7. 2019.
Vstup na výstavu je přes Muzeum Vysočiny Třebíč na zámku.

Taneční škola Starstep - V rytmu salsy

Taneční škola Starstep
sobota 16:30 - 17:15 | Malá scéna

Zatančeme si salsu, naučíte se základní kroky a následně krátkou začátečnickou sestavu vhodnou jak pro děti tak i dospělé. Vyučovat bude několikanásobný mistr Rakouska v latinsko-amerických i standardních tancích, držitel nejvyšší mezinárodní třídy, lektor taneční školy Starstep v Třebíči Matthias Fenčák .

Love It If We Made It

Love It If We Made It
sobota 15:00 - 16:00 | Zadní synagoga

Hledání nového optimismu v popu / Komentovaná poslechovka s hudebními publicisty Milošem Hrochem a Jiřím Špičákem z pořadu Komplex (Radio Wave) 

Odkaz na pořad radia Wawe
naladění se no. 1
naladění se no. 2

Populární hudba a hitparády mohou být – pro někoho možná překvapivě – depresivní místo. Na prvních místech poslední roky bodovaly písně, které nebyly “popově” extatické, naopak byly pomalejší, chladnější, smutnější, tragičtější, vážnější a hemžilo se to v nich bezmocí, přetížením a vyhořením. Otevřeně se v popu mluvilo o policejní brutalitě, environmentálním žalu, brexitu, Trumpovi, rasismu nebo duševním zdraví a xanaxoví rappeři šířili intoxikovanou letargii. “Možná si vystřelím mozek, xanax všechnu bolest utlumí, yeah,” rapoval Lil Uzi Vert a nebyl se svými úzkostmi sám. V roce 2019 se ale něco začalo v popových náladách lámat: nejsmutnější sad boy James Blake zpíval, že slunce znovu vyjde, a Ariana Grande znovu našla naději poté, co její koncert přerušil teroristický útok. Hudební publicisté Jiří Špičák (Full Moon, His Voice, ČRo Vltava) a Miloš Hroch (A2, Aktuálně.cz, Respekt) budou během poslechového večera hledat nový optimismus v popu a pátrat po utopiích v hudbě. Jak zpívá britská superkapela 1975: "Love It If We Made It.”

Slam poetry

Slam poetry
sobota 15:30 - 16:30 | Taneční scéna


Zápas v poezii naživo. V tomto specifickém žánru, který se zrodil v Chicagu v druhé polovině osmdesátých let, se jednotliví vystupující pokouší přednesem svých básní co nejvíce zaujmout publikum, pobavit, inspirovat nebo třeba předat zajímavou myšlenku. Někteří účinkující tvoří verše intimní, jiní veselé a komické, další vážné, mrazivé či angažované. Nejedná se ovšem o recitační soutěž! Jedním rozdílem je již zmiňovaná nutnost autorských textů. Druhým je pak přednes, kde se do hry se velmi často dostávají také herecké a improvizační prvky. Mimika. Pohyb po jevišti. Emoce. A samozřejmě interakce s diváky. Publikum je totiž ze všeho nejdůležitější, nejenže svými projevy (potleskem, smíchem, pískotem) dodává večeru šťávu, ale především uděluje slamerům na základě jejich výkonů body.

Představí se pět účinkujících včetně finalistů Mistrovství České Republiky (které loni přilákalo přes tisíc diváků)!